Zarządzanie opiniami w Internecie wiąże się z wieloma przekazami wyrażającymi swoje opinie o Firmie . Miedzy innymi można do nich zaliczyć opinie w mediach społecznościowych na wybranym profilu firmy, w profilach wybranej branży oraz na indywidualnych profilach. Opinie można wyrazić także na forach internetowych uwzględniając wątek dotyczący danego przedsiębiorstwa jak również komentując go. Najłatwiej jednak jest wyrazić opinię za pośrednictwem wizytówki Google, co stwarza szansę na zauważenie takowej wśród innych klientów zainteresowanych danym produktem lub usługą.
Poniżej przedstawię porównanie firmy, która nie steruje opinią oraz takiej, która ma kontrolę nad opinia w Internecie. W pierwszym przypadku konsumenci mogą naruszać dobre imię firmy, a dalsze działania nie są egzekwowane, zaprzestane. W takim przypadku potencjalny klient niestety otrzymuje negatywną informację o firmie. Brak interwencji to zgoda z powyższym hejtem. Wniosek nasuwa się prosty: Przedsiębiorca nie zawsze ma wpływ na komentarz, opinie, która ocenia jego firmę ale ma prawo do reakcji, wyjaśnienia oraz inteligentnego komentarza zwrotnego, który pozwoli osobie obserwującej na zrozumienie sytuacji. Zachęcenie klienta do skorzystania z jego towaru bądź usługi.
Drugi przykład to przedsiębiorstwo, które ma kontrole nad opinią w Internecie. W tym wypadku jeżeli renoma firmy zostaje naruszona, następuje szybka reakcja zwrotna na nieprawidłowości jak również na oceny słuszne, które są poparte wytłumaczeniem danego zachowania. Dzięki temu firma nie naraża się na negatywna reputację na rynku. Ocena zostaje skontrowana tj. poparta argumentami przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę fora internetowe, rejestry firm lub inne strefy w sieci, w których toczy się konwersacja o firmie są zarejestrowane, dzięki temu nadzór nad reputacja jest ułatwiony. Podsumowując : przy opiniach najważniejszy jest ich stały monitoring, który ściśle nadzorowany spowoduje wzrost efektywności w odszukiwaniu antyreklamy czyli tak zwanego czarnego peer (pijaru), co raz częściej uskutecznianego przez konkurencję.
Przedział % | Zakres opinii w Internecie |
91% | konsumentów korzysta z opinii w Internecie biorąc pod uwagę lokalne firmy. |
83% | internautów zdobywa zaufanie na temat firmy tuz po przeczytaniu recenzji w sieci. |
58% | konsumentów zwraca uwagę na ranking gwiazdkowy. |
Źródło: searchengineland
Panowanie nad wirtualnymi opiniami oraz adekwatne zarządzanie nimi tworzy reputację firmy w świecie współczesnym tj. w świecie globalnej informacji. Aby przebieg procesu odbywał się prawidłowo w pierwszym działaniu należy przeprowadzić kontrole wizerunkową, aby uporządkować wszelkie informacje o firmie. W kolejnym kroku podjąć działania umożliwiające ochronę renomy oraz godności firmy. W kolejnym zaś należy podjąć działania budujące wizerunek przedsiębiorstwa.
W dzisiejszych czasach przedsiębiorstwa coraz częściej tworzą relacje za pośrednictwem Internetu, dzięki temu dostrzegają wymierne korzyści, takie jak dynamizacja innowacyjnych wzorców biznesowych, redukcja kosztów ale także zdobywanie nowych klientów. Połączenie stosunków z klientami z zastosowaniem Internetu, stwarza niezwykle ważne i odpowiedzialne wyzwanie dla przedsiębiorstw. Zamysłem jest kreowanie stabilnych i rentownych stosunków z klientami, bardzo często na innowacyjnych, niedostępnych w innych płaszczyznach rynkach. Dobra relacja z klientem = dobra opinia oraz szacunek względem przedsiębiorcy. Warto więc korzystać z możliwości jakie daje nam XXI wiek i kontrolować opinie w google na temat swojej firmy w sieci. Przełoży się to na pozytywne efekty związane z pozycją w Internecie jak również zadowoleniem z środków uzyskanych ze sprzedaży produktu bądź usługi w danej branży. Szybka reakcja na negatywną opinie pozwala zaprzestać działaniom doprowadzającym do spadku sprzedaży bądź całkowitemu pogrążeniu przedsiębiorstwa.